Mama Hayi Leyi Katz wraz z synem Aronem

+
 • Photo taken in:
  Zakopane
  Year when photo was taken:
  1935
  Country name at time of photo:
  Polska
  Country name today:
  Polska

Na tym zdjęciu z 1936 roku jest moja mama w wieku 36 lat wraz z moim bratem Aronem. Zdjęcie zostało specjalnie dla mnie odnowione w Izraelu, żebym miałam jakąś pamiątkę po moich najbliższych. Zdjęcie zostało zrobione w Polsce w wypoczynkowej miejscowości Zakopane. Oboje są ubrani jak typowi Polacy – przystojny brat, piękna mama ubrana w ładną sukienkę. Mój brat ma na sobie takie krótkie spodnie, zwane „bryczesy”, wówczas bardzo modne, oraz kaszkiet.

Moja mama Pesya-Mindlya Pinkhas-Leibovna Katz urodziła się 1897 roku w Równem. Była analfabetką, ale wychowała czwórkę piśmiennych dzieci. Została stracona w 1941 roku w wieku 44 lat w Równem.

Nie mieliśmy służącej. Bardzo lubiłam pomagać mamie w pracach domowych; zwłaszcza kiedy gotowała, tak żeby każdy miał pyszny, koszerny posiłek. Mój brat również pomagał mamie. Kiedy ja myłam podłogi, on polerował je taką specjalną szczotką do nabłyszczania drewnianych podłóg. Nasza starsza siostra Hava nie zajmowała się pracami domowymi, ponieważ wówczas była już narzeczoną i musiała ukończyć średnią szkołę. Natomiast Bella, najmłodsza z nas, była zbyt mała żeby pomagać.

Interview details

Interviewee: Haya-Lea Detinko
Interviewer:
Bella Shevchuk
Month of interview:
January
Year of interview:
2002
St. Petersburg, Russia

KEY PERSON

Pesya-Mindlya Kats
Jewish name:
Aharon-Moisha
Year of birth:
1897
City of birth:
Rovno
Country name at time of birth:
Poland
Year of death:
1941
City of death:
Rovno
Died where:
Rovno
Occupation
before WW II:
Housewife
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8