Polska

Programy Edukacyjne

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA PAMIĘĆ O ŻYDACH – PRZYWRACANIE HISTORII DO ŻYCIA

Centropa

Centropa oferuje multimedialny program edukacyjny przeznaczony dla szkół w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Naszym celem jest zachęcanie nauczycieli do nauczania o XX-wiecznej historii Żydów europejskich w sposób interdyscyplinarny i innowacyjny przy pomocy naszych interaktywnych materiałów.

Innowacyjna Platforma On-line

Program Centropy bazuje na 1250 rozmowach z osobami ocalałymi z Holocaustu i na ponad 20 000 starych rodzinnych fotografiach, zebranych przez nasz zespół w latach 2000 – 2008. Z wybranych historii stworzyliśmy kolekcję ponad dwudziestu krótkich filmów, prezentujących osobiste historie żydowskich rodzin. Zostały one wykorzystane w ponad 500 szkołach w 16 krajach. Na chwilę obecną, oferujemy 30 krótkich, biograficznych filmów o żydowskich rodzinach oraz 10 krótkich filmów dokumentalnych.

Wszystkie filmy mają od 3 do 30 minut długości i mogą z łatwością być wykorzystane w celach edukacyjnych w szkołach publicznych, szkołach żydowskich, na uniwersytetach oraz w nauczaniu dorosłych.

Wszystkie nasze filmy są dostępne na www.centropa.org/centropa-cinema i mogą być pobrane za darmo. Wszystkie fotografie i biografie znajdują się na www.centropa.org/search-our-database-jewish-memory.

Każdemu filmowi towarzyszy historyczny przewodnik zawierający dodatkowe informacje oraz przykładowe plany lekcji, które ukazują jak nasze filmy i inne materiały edukacyjne mogą zostać użyte podczas lekcji. Owe materiały lekcyjne znajdują się w opisie filmu lub na stronie www.centropa.org/teaching-materials.

Na stronie Centropy można również obejrzeć nasze wędrujące wystawy. Jeżeli spodobały się Państwu ich wersje multimedialne dostępne na www.centropa.org/exhibitions i są Państwo zainteresowani sprowadzeniem wystawy do Państwa szkoły, biblioteki lub ośrodka kultury, prosimy o kontakt. Więcej wstępnych informacji o naszych wystawach znajduje się tutaj.

 

Interaktywne Projekty Uczniowskie

Dodatkowo nasz program oferuje stronę z interaktywnym projektem, na którą studenci mogą wgrać swoje własne prezentacje, komentować projekty innych szkół i pozostować ze sobą w kontakcie. W naszej grupie Border Jumping (Ponad Granicami), można znaleźć projekty studentów z całego świata, udokumentowane zdjęciami, filmami wideo, prezentacjami multimedialnymi oraz tekstami.

 

Międzynarodowe Szkolenia dla Nauczycieli

Centropa rozpoczęła seminaria dla nauczycieli latem 2007 roku, gdy zaproszono dziewięciu nauczycieli ze szkół w USA do Wiednia i Budapesztu w celu wyrażenia opinii na temat naszej strony i filmów. Od tamtej pory nasze programy edukacyjne rozrastały się każdego roku, a obecnie prowadzimy lokalne warsztaty, narodowe i międzynarodowe seminaria w Stanach Zjednoczonych, Europie i Izraelu i każdego roku gromadzimy 60-75 nauczycieli z blisko 15 krajów na naszą coroczną akademię letnią w Europie Centralnej. Na stronie Centropy dostępny jest nasz program po angielsku, hebrajsku, niemiecku, czesku, słowacku, bułgarsku, węgiersku, polsku, litewsku i rumuńsku.

Nauczyciele angielskiego, WOS-u, historii, sztuki i fotografii mogą użyć tych materiałów, aby nauczać historii (w tym XX-wiecznej historii żydów oraz historii holokaustu), języków (nauczanie niemieckiego i angielskiego jako języka obcego), filmoznawstwa oraz fotografii.

 

Obecnie pracujemy

 • w publicznych, prywatnych i parafialnych szkołach w USA ze szczególnym uwzględnieniem szkół na Florydzie, w Karolinie Południowej i Północnej,

 • w europejskich szkołach publicznych w Austrii, Niemczech, na Litwie, w Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Serbii, Bośni, Grecji i Macedonii,

 • z nauczycielami, autorami programów nauczania, edukatorami muzealnymi oraz europejskimi ministerstwami edukacji,

 • ze szkołami publicznymi w Izraelu,

 • z żydowskimi szkołami w Ameryce Północnej,

 • z żydowskimi szkołami w Anglii, Finlandii, Szwecji, Rosji, Grecji, Turcji, Bułgaii, Rumanii, na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Chorwacji,

 • z żydowskimi szkołami uzupełniającymi oraz szkołami nauczającymi dorosłych w USA.

 

Nasze trzy uniwersalne cele to:

 • kontakt z krajami dziedzictwa żydowskiego poprzez tworzenie programów na temat całego XX. wieku, a nie tylko okresu Trzeciej Rzeszy,

 • wykorzystanie tego progamu w sposób innowacyjny,

 • zwalczanie antysemityzmu i negowania Holocaustu poprzez tworzenie programów, w których uczniowie uczestniczą aktywnie i dzielą się z pomysłami i wiedzą z innymi studentami pomimo granic i różnic etnicznych.

   

Programy edukacyjne Centropy są unikalne z wielu powodów:

 • większość naszych programów opiera się na historiach rodzinnych oraz dziesiątkach tysięcy zdjęć, które zdygitalizowaliśmy i umieściliśmy w internecie,

 • wszystkie nasze programy zostały stworzone w oparciu o opinię nauczycieli, z którymi współpracujemy we wszystkich krajach,

 • nasze materiały edukacyjne są tworzone przez nauczycieli w naszej sieci, co oznacza, że zostały już wykorzystane podczas zajęć w szkole,

 • kontunuujemy współpracę z nauczycielami również po zakończeniu seminaraiów i akademii letnich, co tworzy szczególną więź. Naucziele stają się integralną częścią Centropy czy to poprzez prezentacje podczas warsztatów, czy też poprzez reprezentowanie Centropy na profesjonalnych konfrencjach. 

 

Nasi koordynatorzy edukacyjni to:

Fabian Ruehle, (kraje UE z wyjątkiem Węgier) ruehle@centropa.org

Dr. Lauren Granite, (USA) granite@centropa.org

Marcell Kenesei, (Szkoły żydowskie, Węgry) kenesei@centropa.org

 

Nasi partnerzy w Polsce:

Naszym partnerem w Polsce jest Żydowskie Muzeum Galicja, którego dyrektorem jest Jakub Nowakowski.

Naszą osobą kotaktową jest pani Kamila Dobrzyńska: kamila@galiciajewishmuseum.org

 
 

 

Filmy z napisami w twoim języku

Photos with english description

Exhibition in Polish and English

Biografie w Twoim języku (transkrypcje)

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8