Ladislav Porjes a jeho žena Vlasta Porjesová

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Berlin (West)
  Fénykép készítésének éve:
  1967
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Spolková republika Německo
  Ország neve ma::
  Germany

Tahle fotka je z roku 1967 na recepci na radnici Západního Berlína, kde jsem pracoval jako zahraniční dopisovatel Československého rozhlasu. Jsem na fotce úplně napravo. Moje manželka Vlasta, ta usmívající se žena vedle mě, si potřásá rukou s nějakými účastníky recepce.

V Západním Berlíně jsem se stal členem Pressevereinu – Klubu zahraničního tisku v Západním Berlíně. Pro mne, jako cizince a novináře, byla jinak nepropustná berlínská zeď propustná dnem i nocí. Stačilo východoněmeckým pohraničníkům na kontrolním stanovišti přezdívaném „Checkpoint Charlie“ ukázat průkaz zahraničního zpravodaje a závory se zvedly. Na druhé straně mi západoberlínští hraničáři už jenom zasalutovali. Klub zahraničního tisku byl pro mě nejen zdrojem důležitých informací, ale také místem zajímavých setkání. Setkal jsem se například s pozdějšími spolkovými kancléři SRN Willy Brandtem či Helmutem Schmidtem, který mi poskytl exkluzivní rozhovor. Členy Klubu zahraničního tisku byli nejen známí západní žurnalisté jako zpravodaj několika bonnských listů Alexander Korab, Peter Johnson z BBC nebo dopisovatel pařížského Le Monde Jean-Paul Picaper. Ale také korespondenti ze socialistických zemí, kteří byli jako já akreditováni v obou částech Berlína.

V západoberlínském „Verein der Auslandspresse“ /Klub zahraničního tisku/ bylo nepsaným pravidlem, že jeho rotujícím předsedou byl každoročně zvolen představitel některého západního média, zatímco místopředsedou býval zvolen korespondent ze socialistického tábora. Na jaře 1968 jsem byl při tajném hlasování většinou hlasů zvolen já. Mezi prvními kolegy, kteří mi přišli blahopřát, byli k mému úžasu představitelé Sovětského svazu - korespondenti TASS a rádia Izvěstijí. Ovšem jeden korespondent ze sovětského tábora – zpravodaj ústředního orgánu ÚV KSS „Pravdy“ – mne okázale ignoroval. Byl totiž mým protikandidátem, neuspěl a prohru neunesl. Ovšem nezůstalo jen u této ignorace.

Druhý den po mém zvolení mne, manželku a dvě malé školou povinné dcery totiž v našem východoněmeckém bytě časně ráno vzbudilo nemilosrdné zvonění. Za dveřmi stáli představitelé naší ambasády, člen NKVD a posledním byl zmiňovaný dopisovatel sovětské „Pravdy“, kterého jsem při volbě porazil. Tvrdili, že má volba do funkce místopředsedy západoněmeckého Pressevereinu byla zmanipulovaná. Naléhali, abych se funkce vzdal. Doporučil jsem jim, aby si laskavě ověřili, jak při volbě hlasovali korespondenti ze zemí RVHP. Kolegové ze SSR se mi totiž pochlubili, že jednomyslně hlasovali pro mě. Dále jsem jim řekl, aby si laskavě obešli všech asi třicet členů západoberlínského Klubu zahraničního tisku a zeptali se jich, jestli s revizí včerejší volby souhlasí. Nezvaní návštěvníci mě ještě chvíli přemlouvali, abych se funkce vzdal ve prospěch dopisovatele „Pravdy“, že je to vlastně moje soudružská internacionální povinnost. Když se jim to ale nepodařilo, bez větších pohrůžek odešli. V Československu totiž začínalo „pražské jaro“ – jak meteorologické, tak politické.

Interjú adatok

Interjúalany: Ladislav Porjes
Interjúkészítő neve:
Dagmar Grešlová
Interjú készítésének hónapja:
Leden
Interjú készítésének éve:
2006

Kulcsfigura

Ladislav Porjes
Születési év:
1921
Születési hely:
Žilina
Ország neve a fénykép készültekor::
Československo
Foglalkozása
II.világháború után:
Žurnalista, editor

További képek ebből az országból

Merényi Lea
Vágó Istvánné édesanyja és nagynénje
Merényi Zsuzsa rajzos naplója a deportálásról II.
Igazolvány a deportálásról
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8