Anna Kopská se svým synem, snachou a Hanušem Brodem

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Praha
  Fénykép készítésének éve:
  1940
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Protektorát Čechy a Morava, 1939-1945
  Ország neve ma::
  Czech Republic
  Name of the photographer / studio:
  Rudolf Fojtuv, Smecky 30, Praha

Tohle je další fotografie pořízená pouličním fotografem. Je na ní Anna Kopská, její syn Pepek se svou ženou a můj bratr Hanuš Brod. Šli někam na procházku, nejspíš je to v Praze ve Stromovce. Vím jistě, že ta fotka byla pořízena za války, v roce 1940.

Pepka, syna Ančí Kopské, jsem poznal, až když to byl už dospělý muž, který se vrátil z války. Jednoho dne někdo zazvonil, náhodou jsem byl v tu dobu doma, paní Kopská šla otevřít a najednou slyším, že vítá nějakého Pepka, svého syna, jak jsem později zjistil. Pepek se Ančí narodil ještě za Rakouska-Uherska, když jí bylo asi 18. Ančí byla vdaná, ale jen velice krátce, její manžel zemřel na tuberkulózu. Celé její manželství je taková záhada, nikdy o něm nemluvila. Kde Pepek vyrůstal, když byl malý, také nevím. Jak říkám, poznal jsem ho teprve, když už byl dospělý.

Pepek se oženil a postavil si vilu ve Žlebech u Čáslavi se svou ženou, která taky pocházela z Čáslavska. Paní Kopská jim pravděpodobně dost finančně vypomáhala, protože nebyla moc šťastná, když se Pepek pár let nato rozvedl, nechal dům ženě a přestěhoval se sám do Prahy. Tím způsobem tedy paní Kopská vlastně přišla o všechny své úspory. Ten dům ve Žlebech si moc dobře pamatuju, jezdívali jsme tam o letních prázdninách. Tam jsme také byli, když zemřel můj otec a tam jsme se o jeho smrti dozvěděli. Za války jsme u nich měli nějaké věci, ukryté ve stěně, které jsme po válce samozřejmě dostali zpátky.

Před pár lety jsme tudy projížděli, a tak jsem si řekl, že se tam zastavíme. Zazvonili jsme na zvonek vily, a když vyšel nějaký muž, řekl jsem mu, že tu kdysi žila jistá paní Kopská. A on povídá: "Ano, ano, Marie, pojď sem." A ven vyšla Marie, Pepkova bývalá žena. Znal jsem ji jakou mladou a krásnou ženu a teď přede mnou stála taková stará babička. A naopak, ona mě naposledy viděla jako kluka a teď jsem tu stál se svojí vnučkou. Děti Marie a Pepka, se kterými jsem si hrával, už taky vyrostly a mají své děti... No, proud času je neúprosný.

Když se Pepek rozvedl, šel do Prahy a pracoval tam v nějaké továrně. Za války žil s matkou v našem bytě v Masné ulici a pomáhal jí ho udržovat. Když se znovu oženil, přestěhoval se do Holešovic a měl se svou druhou ženou syna. Zemřel v polovině 60. let, pár let po své matce.

Interjú adatok

Interjúalany: Toman Brod
Interjúkészítő neve:
Lenka Kopřivová
Interjú készítésének hónapja:
Duben
Interjú készítésének éve:
2005

Kulcsfigura

Anna Kopská
Születési év:
1892
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1963
Halálozási hely:
Praha
Foglalkozása
II. világháború előtt:
Kuchařka
II.világháború után:
V domácnosti
Névváltozás
 • Születési név: 
  Valentova
  Névváltoztatás oka: 
  Marriage
  Névváltoztatás évtizede: 
  1910

További képek ebből az országból

Marta Jakobovicová édesapjával az utcán
A Kauders család Prágában
Gergely Oszkárné
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8