Asaf Auerbach se svou rodinou na koncertě na počest jeho bratra Rubena

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Praha
  Fénykép készítésének éve:
  2004
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Česká republika
  Ország neve ma::
  Czech Republic
  Name of the photographer / studio:
  Ivan Auerbach

Na této fotografii jsme já a trošku širší okruh příbuzných před sochou Franze Kafky u Španělské synagogy v Praze. Setkali jsme se na Nový rok, když se konal jeden z připomínkových koncertů na počest mého bratra Rubena.

Rubenova dcera Mirjam si řekla, že by nějak chtěla uctít otcovu památku. Probírala to s někým z židovské obce v Praze a ten jí navrhl, že by mohla uspořádat sérii vzpomínkových koncertů.

Ruben miloval klasickou hudbu. Ne že by byl nějaký velký odborník, ale měl své oblíbené skladatele - Beethovena, Richarda Strausse a hlavně Wolfieho, Mozarta. Koncerty se konaly ve Španělské synagoze a hrál na nich Václav Hudeček, přední český houslista.

Toto je text z pozvánky:

Svátky hudby Václava Hudečka

Koncert z cyklu připomínkových koncertů konajících se na Nový rok ve Španělské synagoze.

Série koncertů je věnována památce Pavla Potockého. Pavel Potocký byl člověk, jenž prožil svůj život v mimořádné době. Narodil se jako Ruben Auerbach 31. prosince 1924 v Palestině, kde jeho rodiče, mezi prvními československými sionisty, založili kibuc Beth Alfa. V roce 1930 se rodina vrátila do Prahy, kde Ruben strávil mládí. V roce 1939 Ruben se svým mladším bratrem odjel posledním ze tří vlaků s českými židovskými dětmi do Velké Británie. V roce 1942 byli jeho rodiče deportováni do Terezína a později do Osvětimi, kde zahynuli.

Ruben strávil své dospívání v Británii, kde v osmnácti letech vstoupil do Československé zahraniční armády, v níž sloužil až do konce války. Vrátil se poté do Prahy, kde byl následně pronásledován komunisty kvůli tomu, že byl členem armády západních spojenců. V roce 1968 po sovětské invazi do Československa byl donucen k druhé emigraci. Protože toužil po svobodě, odjel Ruben (nyní Pavel) se svou rodinou do USA, kde zůstal až do konce života. Zemřel 18. října 2003.

Hudba byla Pavlu Potockému za života velkou radostí a jeho vroucím přáním bylo, aby všichni lidé žili ve svobodě. V tento den, kdy by Pavel oslavil své 80. narozeniny, věnují jeho rodina a přátelé z celého světa tyto koncerty jeho památce, v naději, že jeho sen o svobodě se bude naplňovat v následujícím roce, stejně jako v celé budoucnosti.  

Interjú adatok

Interjúalany: Asaf Auerbach
Interjúkészítő neve:
Lenka Kopřivová
Interjú készítésének hónapja:
Listopad
Interjú készítésének éve:
2005

Kulcsfigura

Asaf Auerbach
Születési év:
1928
Születési hely:
Ain Harod
Foglalkozása
II.világháború után:
Ekonom

További képek ebből az országból

Marta Jakobovicová édesapjával az utcán
A Kauders család Prágában
Marta Jakobovicová Prágában
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8