Rodina Stecklmacherova

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Prostějov
  Fénykép készítésének éve:
  1937
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1918-1938
  Ország neve ma::
  Česká republika

Tahle fotografie byla pořízena v mém domovském městě Prostějově v roce 1937. Je na ní naše rodina - nalevo sedí maminka Katharina Stecklmacherová, rozená Steinerová. Na klíně má mou mladší sestru Karmelu Ben Dom, rozenou Stecklmacherovou. Pak je tatínek Friedrich Stecklmacher a napravo jsem já, Michal Maud Beer, rozená Stecklmacherová.

Mí rodiče se vzali 25. března 1928 v našem rodném Prostějově. Maminka jako dvacetiletá, tatínkovi už bylo skoro třicet let. Na svatební fotografii, která se náhodou zachovala, má maminka bílý krajkový závoj. Dostala věnem stolní a ložní prádlo z plátna, damašku a batistu s výšivkami a často s vyšitým monogramem. Také nádobí, postříbřené příbory a moderní příbory z nerezi.

Po válce jsme se vrátily – zázrakem – maminka, sestra a já, s námi to, co zbylo z věcí, které jsme vzaly s sebou před třemi lety. V březnu 1949 jsme odjely do Izraele. Maminka zase rozdělila náš majetek na tři díly, věděly jsme, že nebudeme bydlet spolu. Dostala jsem středně velkou nerezovou lžíci, která se s námi vrátila z Terezína. Dokud mé děti byly malé, jedly s ní polévky a kaše, potom, co vyrostly, je lžíce má a používám k jídlu jenom ji. Když byla první vnučka Inbal malá, jedla s mou lžící, když byla u nás. Přeji si, aby mi bylo dáno jíst s mou lžíci až do konce mých dnů.

Interjú adatok

Interjúalany: Michal Maud Beer
Interjúkészítő neve:
Martin Korcok
Interjú készítésének hónapja:
Září
Interjú készítésének éve:
2007

Kulcsfigura

Friedrich Stecklmacher
Születési év:
1898
Születési hely:
Prostějov
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1943
Halálozási hely:
Terezin
Country of death:
Česká republika
Halálozási hely:
Ghetto
Foglalkozása
II. világháború előtt:
Maloobchodník
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8