Šárka Brod-Hyland

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle je moje dcera Šárka Brod-Hyland, tentokrát jako mladá dáma. Fotka byla pořízena někdy v 70. letech v Praze na Strahově, kde měla Šárka byt, žila tam se svou babičkou. Měla tam takovou mosaznou postel, jak je na fotce vidět.

Šárka to měla za okupace a toho, co pak následovalo, normalizace, dost těžké. V roce 1969 jsem byl na stipendiu v Německu. Tenkrát jsem uvažoval o tom, že tam zůstanu, nabízeli mi tam práci na univerzitě. Když mě manželka s dcerou přijely navštívit, řekl jsem jim o téhle možnosti, ale ony emigrovat nechtěly, nechtěly žít v cizí zemi. Proto jsem se, když mi vypršelo stipendium, vrátil do republiky. Potom mě vyloučili ze strany a z práce jako nežádoucího, no tak jsem šel čerpat vodu. Stejný osud potkal i manželku, taky musela odejít ze svého tehdejšího zaměstnání a tím začala její dlouholetá kariéra uklízečky.

I dcera měla různé problémy, myslím, že koncem 60. let ještě byla v Pionýru, ale pak už ji nikam nepřijímali, pro dceru vyloučeného člověka nepřipadalo v úvahu, že by se nějak angažovala. Ona ani nechtěla. Myslím, že brzo vzala rozum. I jiné věci se jí děly, především ji taky pronásledovali, jestli měla řidičský průkaz, tak musela dělat přezkušování, moji ženu volali na přezkušování, mně zabavili řidičský průkaz, když chtěla dcera jet na zájezd s nějakou uměleckou třídou do Francie, tak jí to nedovolili… Hlavně se ale nedostala dál na školu.

Měla nejlepší známky, nejlepší doporučení, udělala nejlepší přijímací zkoušky, ale Brodová prostě byla na indexu, tak ji automaticky odložili stranou a už je nezajímala. Dělala pak několik let v různých obchodech aranžérku.  

Interview details

Interviewte(r): Toman Brod
Interviewt von:
Lenka Kopřivová
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Šárka Brod-Hyland
Geburtsjahr:
1954
Geburtsort:
Praha
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Grafická designérka
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Brodova
  Jahr der Namensänderung: 
  1982
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Mehr Fotos aus diesem Land

Karl Smolka
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Karel Stiassny im Urlaub
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8