Pavel Potocký se svým bratrem a jeho ženou

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Ländername:
  Československo, 1989-1993
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle jsem já, moje žena a bratr Ruben, když přijel v 90. letech z USA na návštěvu.

Bratr po válce vstoupil do komunistické strany. Vždycky bral všechno velice vážně. A tak když věřil v komunismus, věřil v něj úplně, řekněme dokonce nekriticky. V té době, na začátku, byl komunismus náboženství stejně jako, dejme tomu, judaismus nebo křesťanství. Náboženství, které slibovalo, že se člověk může mít líp, může z něj být slušný člověk, který nepokrade, nezabije a nebude brát jméno Boží nadarmo a já nevím co ještě. Pak ale přišli k moci, zjistili, jak je pěkné smět s lidmi dělat, cokoliv se jim zlíbí, a ideály šly stranou.

Bratr měl taky problémy v souvislosti se Slánským. Vyčníval nadvakrát - nejen že byl Žid, ale během války taky sloužil v západní armádě. Na začátku 50. let pracoval jako referent na Ústředním výboru a oni mu "decentně" řekli, ať odejde - že by měl lépe poznat život dělnické třídy. Takže skončil na Ostravsku v dolech, kde pracoval dva nebo tři roky. Pak jím otřásl Chruščev a intervence v Maďarsku byla poslední kapka, která ho přiměla k vystoupení ze strany. Stálo ho to hodně úsilí, protože jim se nelíbilo propouštět někoho ze svých řad, takže to muselo být obrovsky stresující. Ruben mi vyprávěl, kolikrát si ho povolali na výbor a snažili se ho přesvědčit, aby zůstal... Ale jak jsem už řekl, když Ruben něco dělal, dělal to pořádně. Tehdy měl výhodu, že byl už dělník, takže ho nemohli vyhodit.

Po roce 1968 se pro něj stala situace v Československu neúnosnou, takže se rozhodl se ženou a dvěma dětmi emigrovat. Nejdřív uprchli do Vídně a Ruben se bál, že by mohl na sebe přilákat pozornost, protože měl na sobě v létě zimní kabát, aby byl připravený na sychravé podzimní počasí. Pak byli nějakou dobu v Itálii a nakonec se jim podařilo dostat se do Spojených států, kde si v Denveru koupili dům.

V kontaktu jsme moc nebyli, on ani já jsme nebyli na psaní dopisů, takže jsme si ročně vyměnili tak tři, ve kterých jsme popsali, co se všechno přihodilo a tím to haslo. Po revoluci se Ruben začal zase vracet do své rodné země.  

Interview details

Interviewte(r): Asaf Auerbach
Interviewt von:
Lenka Kopřivová
Monat des Interviews:
Listopad
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Pavel Potocký
Geburtsjahr:
1924
Geburtsort:
Ain Harod
Todesjahr:
2003
Todesort:
Denver
Sterbeort (Land):
Spojené státy americké
Gestorben:
after WW II
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Úředník
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Auerbach Ruben
  Jahr der Namensänderung: 
  1946
  Grund der Namensänderung: 
  Assimilation

Mehr Fotos aus diesem Land

Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Sigmund Fleischer zur Kur in Marienbad
Familie Wallisch
Jindrich und Hannah Lion
Karel Stiassny im Urlaub

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8