Jiří Munk v obecné škole

+
 • Foto aufgenommen in:
  Brandýs nad Labem
  Jahr:
  1940
  Ländername:
  Protektorát Čechy a Morava, 1939-1945
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Na této fotografie je naše třída z obecné školy během školního roku 1939/1940. Byl to poslední rok, kdy jsem směl chodit do školy. Na zemi v první řadě ležím já a napravo je můj kamarád, který se jmenoval Homoláč.

S tím chlapcem jsem se neskamarádil úplně náhodně. Na začátku jsem totiž ve škole neměl žádné bližší kamarády. Od dětství jsem měl chůvu, která se mnou vždycky byla a i později, když už jsem chodil do školy, jsem s ní trávil hodně času. Když škola skončila, chodil jsem s chůvou rovnou domů. Myslím, že se o mě bála, a proto se mnou pořád chtěla být. Mně to ale nevadilo.

Pak jsem potkal Homoláče. Jeho rodina se přistěhovala odněkud z Moravy. Jeho tatínek začal pracovat v Brandýse v nové filiálce Bati, která tam mimochodem stále stojí, je to moderní, funkcionalistický dům při cestě dolů k mostu. Když se přistěhovali, tak ten malý Homoláč neměl v Brandýse také žádné kamarády a můj tatínek mi ho nějak dohodil, protože si asi uvědomoval, že není dobré, abych neměl žádné kamarády. S tímhle Homoláčem jsem se potom kamarádil. Nejčastěji jsme si hráli u nás na zahradě. Rodiče mě totiž nepouštěli samotného nikam mimo dům a tak on vždycky přišel k nám. Měli jsme na zahradě pingpongový stůl, takže jsme často hrávali ping pong. Dokonce ještě v době, kdy mě vyhodili ze školy, rodiče mu nějaký čas dovolovali, aby k nám chodil, což bylo v té době už pomalu nebezpečné.

V druhé řadě druhý zprava stojí chlapec jménem Bočánek. Seděl vedle mě ve třídě. Jeho otec byl vládním úředníkem a před válkou se jeho syn před mým otcem ohýbal až k zemi, ale později, to už bylo za okupace v roce 1939, mu museli rodiče něco říct, takže jednoho dne ve škole Bočánek prostě zvedl ruku a řekl: "Pane učiteli, vedle toho kluka už sedět nebudu!" A když se ho učitel zeptal proč, odpověděl: "Protože smrdí."

V mé třídě nebyly žádné židovské děti. Do školy chodil pouze Honza Lustig, to byl nějaký náš vzdálený příbuzný. Byl o rok mladší, chodil do první třídy. S tím jsem se  moc nebavil. Občas k nám sice přišli Lustigovi na návštěvu, ale to bylo vše. V Brandýse byly dvě rodiny Lustigů. Jedni měli obchod s textilem a druzí měli výrobnu nápojů.

Interview details

Interviewte(r): Jiří Munk

HAUPTPERSON

Jiří Munk
Geburtsjahr:
1932
Geburtsort:
Praha
Geburtsland:
Československo
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Architekt

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund und Anna Fleischer
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Karel Stiassny im Urlaub
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8