Ladislav Porjes

Tato fotografie Ladislava Porjese byla pořízena během rozhovoru pro Centropu v Praze v roce 2006.

Při chanuce v roce 2005 se mi dostalo pocty, byl jsem vyzván, abych jako sedmý v pořadí k zapálil chanukové svíce. Moc mě to potěšilo, byla to skutečně pocta. Přečetl jsem na shromáždění i text, který jsem si předtím doma sepsal. Já nejsem básník, vždy jsem byl novinář a pouze prozaik, ale narazil jsem na jeden citát hudebního skladatele Ludvíka van Beethovena a cosi mě napadlo. Takže jsem na chanukovém shromáždění přednesl toto:

Marie Synková

Tady je taky rok 1918. Tohle je moje maminka Marie Synková, rozená Steinerová, ve dvaceti letech.

Narodila se 9. srpna 1898 v Kolíně – byla o čtyři roky mladší než můj otec - a zemřela ještě před válkou, v roce 1933, na rakovinu. Jak jsem se pak dozvěděla, na rakovinu zemřel i její otec rok před ní. Nevím, jak moc zbožná byla, bylo mi šest, když zemřela, bylo to na konci první třídy. Poslední dva roky už byla nemocná.

Josef Passer

Tohle je maminčin bratranec Josef Passer. Vyučil se s mým otcem, byl taky dentista. Tahle fotografie byla pořízena v ateliéru Krátký v Kolíně.

Josef Passer válku přežil, dokonce uprchl z Osvětimi. Zemřel asi před třinácti, čtrnácti lety, byl s námi dlouho. Pracoval jako zubní lékař, když se vrátil, byl vyhledávaným zubařem v Kolíně. Pracoval asi až do sedmdesáti. Měla jsem ho hodně ráda, pamatuju si, jak jsem mu říkala Pasola a že jen on mě mohl krmit ovesnou kaší, od nikoho jiného jsem si ji nevzala.  

František Listopad s bratříčkem Pavlíčkem

Tohle je nejspíš můj bratr, snad se mnou. Mohl by to ale taky být Pavlíček, to třetí dítě, které zemřelo. Mohl by to být on, těžko říct, byl o rok starší než já.

Narodila jsem se 24. září 1926 v Praze a kromě Terezína jsem nikdy jinde nežila. Mám jednoho bratra, který se narodil 26. listopadu 1921. Jeho skutečné jméno je Jiří Synek, ale je známý pod svým uměleckým jménem František Listopad. Udávám jeho umělecké jméno, protože je pod tím svým pseudonymem docela známý v zahraničí i tady. Vydal několik knih a věnuje se také divadlu.

vatební fotografie Emila a Marie Synkových

Tohle je svatební fotka mých rodičů z doby kolem roku 1920. Byla pořízena v Praze.

Moje maminka se jmenovala Marie, rozená Steinerová. Narodila se 9. srpna 1898 v Kolíně – byla o čtyři roky mladší než můj otec - a zemřela ještě před válkou, v roce 1933, na rakovinu. Jak jsem se pak dozvěděla, na rakovinu zemřel i její otec rok před ní. Nevím, jak moc zbožná byla, bylo mi šest, když zemřela, bylo to na konci první třídy. Poslední dva roky už byla nemocná.

Pages

Subscribe to RSS - Česká republika
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8